Klenoty Vídenských muzeí
               
Kunst Haus Wien – Museum Hundertwasser Kunsthistorisches Museum Leopold Museum MAK mumok Naturhistorisches Museum Wien Technisches Museum Wien  
Leopold Museum
   

Museumsquartier Wien
Museumsplatz 1
1070 Vídeň
tourismus@leopoldmuseum.org
www.leopoldmuseum.org

Metro U2 MuseumsQuartier
Metro U3 Volkstheater

Denně kromě úterý od 10 do
18 hodin
Čtvrtek od 10 do 21 hodin.
Úterý zavreno

Vstupné
EUR 13,- dospělí
EUR 9,50 senioři (nad 60 let)
zdarma děti (do 7 let)
EUR 8,- sleva

Skupinové vstupné
(min. 10 osob)
EUR 10,- skupina dospělých
EUR 2,50 školní výprava
EUR 5,- školní výprava s průvodcem
EUR 6,50 skupina studentů

Audio průvodci: v němčině, angličtině, italštině,
francouzštině.

Průvodci: všechny jazyky.

 
LEOPOLDOVO MUZEUM
SCHIELE, KLIMT A SECESE

MISTROVSKÁ UMĚLECKÁ DÍLA V SRDCI VÍDNĚ
Sotva by se našlo jiné muzeum, v němž by byla sběratelská vášeň patrná tak dobře jako ve vídeňském Leopoldově muzeu. Lékař a sběratel Rudolf Leopold nashromáždil během několika málo desetiletí více než 5 000 ojedinělých uměleckých děl. Mistrovská díla Gustava Klimta, největší sbírka děl Egona Schieleho na světě a nejvýznamnější díla Oskara Kokoschky nabízejí fascinující pohled do světa rakouského umění 20. století.

NEJVĚTŠÍ SBÍRKA DĚL EGONA SCHIELEHO NA SVĚTĚ
Paleta nejvýznamnějších děl, která jsou k vidění v Leopoldově sbírce, je ohromující – „Kardinál a jeptiška“, „Zapadající slunce“, „Autoportrét s plody mochyně“, „Mrtvé město“, „Ležící žena“, „Domy v zatáčce“. To vše jsou prvotřídní díla ze všech důležitých fází umělcovy kariéry.
Vedle velkého množství fascinujících děl Egona Schieleho nabízí Leopoldovo muzeum rovněž zajímavé informace a originální dokumenty týkající se života tohoto umělce, který zemřel jako mladý v roce 1918. Přibližují jeho vývoj od secese k expresionismu.

GUSTAV KLIMT
Leopoldovo muzeum představuje svým návštěvníkům některá z nejvýznamnějších mistrovských děl zakladatele secese Gustava Klimta, např. velkoformátový obraz „Smrt a život“, „Attersee“ nebo „Tichý rybník“.
Gustav Klimt byl v roce 1897 spoluzakladatelem vídeňské Secese a jejím prvním předsedou. Má velký podíl na rozvoji mezinárodní secese ve Vídni v roce 1900. Jím vytvořené výrazové prostředky „čisté linie“ a nová forma pojetí udávaly hlavní směr nové generace malířů, k nimž patřili rovněž Oskar Kokoschka a Egon Schiele.

VÍDEŇ 1900
Kromě výstavy děl expresionisty Schieleho získalo Leopoldovo muzeum
renomé rovněž jako centrum vídeňské Secese. Žádné jiné muzeum nenabízí srovnatelně obsáhlý průřez významnými díly vídeňské secese.
Vybrané kusy z vídeňských uměleckořemeslných dílen na přelomu století js u spojeny s prezentací maleb, grafik a soch do jedinečného celku. Umělecké předměty navržené Kolem Moserem nebo Josefem Hoffmannem a zhotovené pro Wiener Werkstätte ztělesňují nadčasovou eleganci vídeňského umění kolem roku 1900.

Výstava „Vídeň 1900“ v Leopoldově muzeu je napínavým sledem chronologicky a tématicky členěných prostor. Tuto epochu zde lze zažít v takové rozmanitosti, jakou nemůže nabídnout žádné jiné muzeum. Další tématická spojnice vede od secesního malířství, grafiky a uměleckých řemesel až k expresionismu. K vidění jsou díla Gustava Klimta, Kola Mosera, Josefa Hoffmanna, Otta Wagnera, Adolfa Loose, Richarda Gerstla, Egona Schieleho, Oskara Kokoschky a řady dalších umělců. Další souvislosti této fascinující dějinné epochy přibližují rovněž vybrané textové pasáže Sigmunda Freuda a řady literátů.

BÍLÁ KOSTKA VE VÍDEŇSKÉM AREÁLU MUSEUMSQUARTIER
V roce 2001 byla veřejnosti představena dech beroucí novostavba – Leopoldovo muzeum. Základním prvkem nového kulturního a volnočasového areálu „MuseumsQuartier“, který se rozkládá na území bývalých dvorních koníren, je obrovská bílá kostka, která ční do výše 24 metrů. Architektonické kanceláři Ortner & Ortner se ve spolupráci s Rudolfem Leopoldem podařilo vytvořit nadčasově elegantní monolit, který je dominantou náměstí Museumsplatz. Velkoryse pojatá okna vytvářejí z budovy světlem prozářenou pokladnici klasické kvality. 19 metrů vysoké atrium se skleněnou střechou patří k nejvíce ohromujícím moderním interiérům, jaké lze ve světě muzeí spatřit.
Panoramatická okna ve čtvrtém patře nabízejí nádherný výhled na Hofburg a střechy centra Vídně.

RUDOLF LEOPOLD – UMĚLECKÝ SBĚRATEL
Rudolf Leopold (1925-2010) je zakladatelem Leopoldova muzea ve Vídni. Historie vzniku muzea jako by vycházela z pera autorů hollywoodských scénářů. Rudolf Leopold začal se sbíráním umění již jako student v 50. letech 20. století. V průběhu několika málo desetiletí se mu podařilo díky dobrému „čichu“ a tvrdohlavosti shromáždit nejvýznamnější soukromou sbírku rakouského umění 19. a 20. století a celosvětově největší sbírku děl Egona Schieleho. Již první jím získaný obraz byl mistrovským kusem – šlo o „Eremity“ od Egona Schieleho, jedinou malbu, na níž se Schiele zachytil společně s Gustavem Klimtem. Rudolf Leopold získal tento obraz v roce 1953 od Arthura Stemmera v Londýně za finanční částku 30 000 šilinků. Tato suma odpovídá tehdejší ceně nového auta VW Brouk, které měl Leopold přislíbeno od své matky za úspěšné dokončení studií. Rudolf Leopold se vzdal myšlenky na auto a koupil obraz Egona Schieleho. Tato událost představuje první převratný vrchol v jeho sběratelské činnosti.

KDE SE SCHÁZÍ VÍDEŇSKÁ SCÉNA
Kavárna Leopold je ve dne oblíbeným místem setkávání a v noci horkým tipem pro noční flamendry. Ve stylovém interiéru si lze vychutnat rakouské speciality – např. jablečný závin a kávu melanž, na své si zde ovšem přijdou i vyložení „mlsouni“. Kompletně prosklená zimní zahrada nabízí jedinečnou atmosféru a střešní terasu kavárny Leopold lze v létě doporučit všem návštěvníkům.

PESTRÉ SLUŽBY PRO NÁVŠTĚVNÍKY
Muzejní obchod nabízí překvapení spojená s Egonem Schielem, Gustavem Klimtem a mnoho dalšího. Každý návštěvník muzea zde najde něco krásného, tvůrčího a typicky rakouského, co si rád vezme s sebou domů.
Pod heslem „Akce u Schieleho a Klimta“ jsou různé výstavní prostory pronajímány pro pořádání akcí. Auditorium umožňuje konání přednášek a filmových představení, dolní a horní atrium lze využít pro elegantní večerní akce.
LEO dětský ateliér je prosvětleným ateliérem s přátelskou atmosférou. Každou neděli se zde od 14 do 17 hodin konají napínavé programy pro děti od 5 do 12 let. Prohlídky s průvodcem, koncerty, přednášky a mnoho dalšího dělají z Leopoldova muzea živé místo nabité komunikací.

 

Leopoldovo muzeum, Vídeň
Leopoldovo muzeum, Vídeň

Egon Schiele, autoportrét (výřez), Wally (výřez), 1912
Egon Schiele, autoportrét (výřez), Wally (výřez), 1912

Fotografie z výstavy „Vídeň 1900“
Fotografie z výstavy „Vídeň 1900“

Gustav Klimt, Život a smrt (výřez), 1910/15
Gustav Klimt, Život a smrt (výřez), 1910/15

Leopoldovo muzeum, interiér
Leopoldovo muzeum, interiér

Egon Schiele, Autoportrét, 1910
Egon Schiele, Autoportrét, 1910

PPanoramatické okno ve 4. patře
Panoramatické okno ve 4. patře