Najpiekniejsze Museum we Wiedniu
               
Kunst Haus Wien – Museum Hundertwasser Kunsthistorisches Museum Leopold Museum MAK mumok Naturhistorisches Museum Wien Technisches Museum Wien  
Leopold Museum
   

Museumsquartier
(Dzielnica Muzeów)
Museumsplatz 1
1070 Wiedeń
tourismus@leopoldmuseum.org
www.leopoldmuseum.org

U2 Museumsquartier
U3 Volkstheater

Codziennie z wyjątkiem
wtorków: 10–18
Czwartki: 10–21
Wtorki: nieczynne

Cennik
EUR 13,- Dorośli
EUR 9,50 Seniorzy (od 60 lat)
Wstęp wolny Dzieci (od 7 lat)
EUR 8,- zniżka

Ceny dla grup
(min. 10 osób)
EUR 10,- Grupy dorosłych
EUR 2,50 Grupy szkolne
EUR 5,- Grupy szkolne z
przewodnikiem
EUR 6,50 Grupy studenckie

Przewodniki audio: niemiecki,
a ngielski, włoski, francuski

Zwiedzanie z przewodnikiem:
wszystkie języki

 
MUZEUM LEOPOLDÓW
SCHIELE, KLIMT I JUGENDSTIL (SECESJA)

ARCYDZIEŁA W SERCU WIEDNIA
W wiedeńskim Muzeum Leopoldów - jak chyba w żadnym innym muzeum – doskonale manifestuje się pasja kolekcjonerska. Lekarz i kolekcjoner, Rudolf Leopold, zebrał w ciągu kilku dekad ponad 5 000 znakomitych dzieł sztuki. Arcydzieła autorstwa Gustava Klimta, największa na świecie kolekcja dzieł Egona Schielego i kluczowe prace Oskara Kokoschki stanowią doskonały przegląd świata austriackiej sztuki XX wieku.

NAJWIĘKSZA NA ŚWIECIE KOLEKCJA DZIEŁ EGONA SCHIELEGO
Kompletność kluczowych dzieł Egona Schielego w kolekcji Leopoldów jest faktycznie imponująca: „Kardynał i zakonnica” („Kardinal und Nonne”), „Zachodzące słońce” („Versinkende Sonne”), „Autoportret” („Selbstbildnis mit Lampionfrüchten”), „Miasto umarłe” („Tote Stadt”), „Kobieta leżąca” („Liegende Frau”), „Zakręt domów” („Der Häuserbogen”) - słynne dzieła reprezentujące wszystkie ważne etapy twórczości artysty.
Oprócz znaczącej liczby imponujących dzieł Egona Schielego, Muzeum Leopoldów prezentuje także interesujące informacje i oryginalne dokumenty opisujące życie artysty – zmarłego przedwcześnie w 1918 roku. Naświetlają one rozwój sztuki od Jugenstilu do ekspresjonizmu.

GUSTAV KLIMT
Muzeum Leopoldów prezentuje jedne z najbardziej znaczących dzieł twórcy secesji, Gustava Klimta, takie jak wielkoformatowe obrazy: „Śmierć i życie” („Tod und Leben”), „Attersee” czy „Spokojny staw” („Stiller Weiher”).
Gustav Klimt był w 1897 jednym z twórców Wiedeńskiej Secesji i jej pierwszym przewodniczącym. Znacząco przyłożył się do rozwoju międzynarodowego Jugendstilu w Wiedniu około roku 1900. Rozwinięty przez niego środek wyrazu - „reine Linie” (czysta linia) - i rozwijana przez niego nowa kompozycja wyznaczyły kierunek prac kolejnemu pokoleniu malarzy - Oskarowi Kokoschce i Egonowi Schielemu.

WIEDEŃ 1900
Obok ekspresjonistycznych dzieł Schielego, Muzeum Leopoldów zdobyło sobie uznanie jako centrum wiedeńskiego Jugendstilu. Żadne inne muzeum nie oferuje porównywalnie wszechstronnego przekroju najwybitniejszych osiągnięć wiedeńskiego Jugenstilu.
Doskonałe dzieła sztuki wiedeńskiej przełomu wieków w połączeniu z prezentacją obrazów, grafik i rzeźb tworzą jedyną w swoim rodzaju całość. Przedmioty tworzone przez Kolo Mosera czy Josefa Hoffmanna dla Wiener Werkstätte (Warszaty Wiedeńskie) świadczą o ponadczasowej elegancji sztuki wiedeńskiej około roku 1900.

Wystawa „Wiedeń 1900” w Muzeum Leopoldów została fantastycznie podzielona w porządku chronologicznym i tematycznym. Epokę ujęto tu z wielu różnych perspektyw, czego nie może zaoferować żadne inne muzeum. Następna sala koncentruje się na secesji w malarstwie, grafice i rzemiośle od Jugendstilu aż do ekspresjonizmu. Można tu obejrzeć dzieła Gustava Klimta, Kolomana Mosera, Josefa Hoffmanna, Otto Wagnera, Adolfa Loosa, Richarda Gerstla, Egona Schielego, Oskara Kokoschki i wielu innych artystów. Fragmenty dzieł Zygmunta Freuda i wielu pisarzy rzucają światło na atmosferę tej fascynującej epoki.

BIAŁY SZEŚCIAN W DZIELNICY MUZEÓW W WIEDNIU
W 2001 roku zaprezentowano nowy, olśniewający budynek, w którym mieści się Muzeum Leopoldów. Kluczowym elementem nowej aranżacji, powstałej na miejscu dotychczasowej przestrzeni kulturalnej i wolnego czasu Hofstallung w „Dzielnicy Muzeów” jest wnoszący się ku wiedeńskiemu niebu wielki, wysoki na 24 metry, biały sześcian.
Architektom z pracowni Ortner & Ortner udało się – we współpracy z Rudolfem Leopoldem - stworzyć na placu muzealnym monolity o ponadczasowej elegancji. Przepiękne okna czynią z tego budynku przepełniony światłem skarbiec klasycznej jakości. Wysokie na 19 metrów atrium o szklanym zadaszeniu zaliczane jest do najbardziej imponujących współczesnych wnętrz muzealnych.
Panoramiczne okna na czwartym piętrze gwarantują wspaniały widok na Hofburg i dachy wiedeńskiego śródmieścia.

RUDOLF LEOPOLD – KOLEKCJONER SZTUKI
Rudolf Leopold (1925-2010) to założyciel Muzeum Leopoldów w Wiedniu. Historia powstania muzeum mogłaby posłużyć jako scenariusz hollywoodzkiej produkcji. Już jako student Rudolf Leopold, w latach 50.
rozpoczął kolekcjonowanie dzieł sztuki. W ciągu kilkudziesięciu lat dzięki niesłychanej intuicji i uporowi udało mu się stworzyć najbardziej znaczącą prywatną kolekcję austriackiej sztuki XIX i XX wieku oraz największą na świecie kolekcję dzieł Egona Schielego. Już pierwszy pozyskany przez niego obraz był arcydziełem: „Die Eremiten” („Eremici”) Egona Schielego, jedyny obraz, na którym Schiele namalował siebie razem z Gustavem Klimtem - Rudolf Leopold nabył to dzieło w 1953 roku od Arthura Stemmera w Londynie. Zapłacił wówczas 30 000 funtów szterlingów. Kwota ta odpowiadała ówczesnej cenie Garbusa Volkswagena, którego matka Leopolda obiecała synowi w nagrodę za ukończenie studiów. Rudolf Leopold zrezygnował z samochodu i kupił dzieło Schielego. Ten krok stanowił pierwszy, piorunujący punkt zwrotny w jego działalności kolekcjonerskiej.

GDZIE SPOTYKA SIĘ WIEDEŃSKA SCENA
Café Leopold to ulubione miejsce spotkań w ciągu dnia oraz gorący punkt dla miłośników życia nocnego. W stylowych wnętrzach można rozkoszować się austriackimi specjałami takimi jak Apfelstrudel (szarlotka) i kawa po wiedeńsku (Melange), a każdy smakosz znajdzie tu coś dla siebie. W pełni oszklony ogród zimowy zapewnia niezwykłą atmosferę, a taras na dachu Café Leopold to tajemniczy akcent letni.

RÓŻNORODNE USŁUGI DLA ZWIEDZAJĄCYCH
Museum Shop (sklep w muzeum) zaskakuje niezwykłymi produktami nawiązującymi do twórczości Egona Schielego, Gustava Klimta i wielu innych. Tu każdy gość muzeum odnajdzie coś pięknego, kreatywnego i typowo austriackiego, doskonale nadającego się do zabrania do domu.
Motto „Events bei Schiele & Klimt” („Wydarzenia pod znakiem Schielego i Klimta”) oznacza możliwość wynajmu różnych pomieszczeń muzealnych w celu zorganizowania imprez. Audytorium to doskonałe miejsce na wykłady i pokazy filmowe, dolne i górne atrium są chętnie wykorzystywane na potrzeby eleganckich wieczornych wydarzeń.
Jasne i przyjazne atelier gości m.in. LEO Kinder-atelier. W każdą niedzielę między 14:00 a 17:00 odbywają się tutaj interesujące programy dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Zwiedzanie z przewodnikiem, koncerty, wykłady i wiele innych czynią Muzeum Leopoldów dynamicznym miejscem komunikacji.

 

Leopold Museum (Muzeum Leopoldów), Wiedeń
Muzeum Leopoldów, Wiedeń

Egon Schiele, Autoportret (Fragment), Wally (Fragment), 1912
Egon Schiele, Autoportret (Fragment), Wally (Fragment), 1912

Wystawa „Wieden 1900”
Wystawa „Wiedeń 1900”

Gustav Klimt, „Smierc i zycie” („Tod und Leben”) (Fragment), 1910/15
Gustav Klimt, „Śmierć i życie” („Tod und Leben”) (Fragment), 1910/15

Muzeum Leopoldów – widok wnetrza
Muzeum Leopoldów – widok wnętrza

Egon Schiele, „Autoportret” („Selbstbildnis”), 1910
Egon Schiele, „Autoportret” („Selbstbildnis”), 1910

Okno panoramiczne na 4. pietrze
Okno panoramiczne na 4. piętrze